توصيه هاي درماني در ناباروري

قسمت مشترك
برای موفّقیت در درمان ناباروری باید آن را به مانند یک مشکل مشترک در نظر گرفت. در مورد توصیه های درمانی این مقاله نیز همین سفارش را داریم که علیرغم نتایج اقدامات تشخیصی و درمانی فرض کنید هر دوی شما مشکل دارید ولذا این توصیه ها را هر دو نفر با جدّیت دنبال کنید. در ابتدای ازدواج هرگز اقدامی در جهت جلوگیری از بارداری انجام ندهید.  تجربه نشان می دهد که حتی جلوگیری طبیعی از بارداری، باعث بروز درجاتی از ناباروری یا تاخیر در باروری در آینده خواهد شد.  چند عامل اصلی در افزایش میزان باروری موثّر است. مهمترین آنها، آرامش روانی زوجین، زیاد بودن میل جنسی، تعدّد رابطه زناشویی و سلامت جسمانی طرفین است که هر چهار عامل، در ابتدای ازدواج، بهتر از هر زمان دیگری در زوجین فراهم هستند.  هرقدر در زندگی مشترک خود آرامش بیشتری داشته باشید و از روابط زناشویی خود لذّت بیشتری ببرید؛ احتمال بچه دار شدنتان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.  به هنگام نزدیکی، هر قدر شهوت بیشتری بر طرفین چیره باشد، اسپرم ها و تخمک آزاد شده قویتر و احتمال تشکیل نطفه نیز بیشتر خواهد بود. سعی کنید ملاعبه(عشق بازي) قبل از نزدیکی را با بالاترین کیفیت و در طولانی ترین زمان انجام دهید. این کار کیفیت اسپرم و تخمک آزاد شده از مرد و زن را به نحو چشمگیری افزایش خواهد داد.  توصیه می شود که زوجین در هنگامی که تمایل به نزدیکی ندارند از این کار خودداری کنند. دو اصل مهم و اساسی در تغذیه سالم که بهتر است در تمام زندگی رعایت شوند عبارتند از: حرکت از سمت غذاهای حیوانی به سمت غذاهای گیاهی  و حرکت از سمت غذاهای پخته به سمت غذاهای خام. منظور ما «خام گیاهخواری» مطلق نیست؛ بلکه حتّی آن را کاری غلط می دانیم؛ امّا هر قدر که غذاهای گیاهی و خام در رژیم غذایی ما غلبه بیشتری نسبت به غذاهای حیوانی و پخته داشته باشند بدن ما سالم تر و احتمال بچّه دار شدن نیز بیشتر است.  هنگامی که تصمیم به بارداری دارید، به هیچ وجه رژیم لاغری نگیرید و اگر هم رژیم دارید حتماً آن را قطع کنید.ترك هر گونه اعتياد به  سیگار، مواد مخدر و روانگردان، مشروبات الکلی و یا هر چیز دیگری رامد نظر داشته باشيد . از
مصرف گندم جوانه زده در طول دوران اقدام برای بارداری غفلت نکنید: حداقل روزی 5-4 قاشق غذاخوری گندم جوانه زده تازه یا یک قاشق مرباخوری پودر جوانه گندم را به هر نحو که می خواهيد مصرف کنيد. مداومت بر مصرف انگور قرمز حداقل روزانه 250 گرم . مصرف روزانه 2-1 لیوان شربت عسل: آب خنك(بدون يخ)+ عسل + آب لیموترش تازه(و نه آبلیمو) .بررسي وضعيت اجابت مزاج ويبوست واطلاع آن به پزشك سنتي .در صورت وجود حالات افسردگي واضطراب و يا حالات عصبي واسترسي شديد مشاوره با پزشك سنتي انجام شود. کوچکترین مشکل که دلالت بر عدم تعادل هورمونی داشته باشد، باید جدّاً پیگیری و درمان شود؛ از جمله: اختلالات قاعدگی، وجود موی زاید در بدن(عمدتاً چانه و پستان)، درد تخمدانها، ترشّحات مقاوم به درمان واژینال و هر گونه عفونت واژینال. در مورد خانم ها لازم است پس از پایان نزدیکی، چند دقیقه ای به پشت خوابیده و پاهای خود را روی دیوار بیاندازید يا يك بالش زير باسن بگذاريدتا مایع منی سریعاً از واژن خارج نشود.


درمان ناباروري در مردان
مشکلات جنسی در مردان امروزه بسیار شایع است و دلیل اصلی آن سردی اندام جنسی مردان است که مسائلی از قبیل کاهش میل جنسی ـ زود انزالی ـ کاهش تعداد اسپرم ها ـ کاهش سرعت اسپرمها ـ  و ... نمونه های بارزی از سردی اندام  جنسی در مردان  است.در بعضی ازموارد این نارساییها از کاهش و یا عدم توانایی  ذهنی ناشی می شود که آن هم از سردی مغز میباشد.برای درمان، انجام کارهای زیردر یک دوره ۴۰ تا ۱۲۰ روز (بسته به میزان سردی اندام و تن) بسیار کمک کننده است.
۱ـ روغن مالی کمر ـ زیر شکم ـ آلت و بیضه ها ـ کشاله ران و اطراف آن با ترکیبی از روغن زیتون بودار و روغن كنجد
 ۲ـ بادکش کمر ـ زیر شکم یک شب در میان ۲۱ مرحله.
۳- استفاده از لوبيا و باقلي در غذا(حتما همراه زنجفيل يا فلفل) و بخصوص مصرف نخود به روشهای زیر :
الف) نخود آب(یک لیوان نخود +پیاز +روغن زیتون+نمک و فلفل+آب)
ب) آبگوشت (هفته ای ۳ وعده به عنوان شام)
ج) نخودچی و کشمش روزی یک مشت میل شود.
د) هر روز هفت عدد نخود آبگوشتی را در یک استکان ریخته کمی عرق خارخسک اضافه کنید تا روی نخودها را بگیرد سپس آن را داخل یخچال گذاشته و دو روز بعد، صبح ناشتا، نخودها و هرچه از عرق مانده است را میل کنید. هر روز یک استکان جدید را داخل یخچال گذاشته و محتویات استکانی که دو روز آن سر آمده است را میل کنید و این کار چند ماه ادامه دهید.
۴ـ استفاده از نسخه امام صادق(ع)هفته ای ۳ وعده :
مقداری پیاز را در کمی روغن زیتون آرام آرام تفت داده سپس در آن چند عدد تخم مرغ محلی  ریخته
 استفاده کنید. برای نتیجه بهتر میتوانید به این غذا تعدادی خرما نیز اضافه کنید.
۵ ـ عرق طارونه شبی یک لیوان به همراه یک قاشق مرباخوری عسل.
۶ ـ ارده با شیره انگور به عنوان صبحانه هفته ای ۳ الی ۴ وعده.
۷-ترک یا کاهش جدی سردیها مخصوصا در شب حداقل یک دوره ۴۰ روزه .
۸-استفاده از موارد زیر توصیه میشود:
الف) خرما روزی ۳ عدد.
ب) بادام درختی روزی ۱۴ عدد(باید دانه دانه مثل آدامس با فاصله زمانی نیم ساعت میل شود.) 
ج) زیتون صبحها ۷ عددو انجیر شبانگاه ۷ عدد
د) مصرف انواع انگورهاي رسيده و شيرين و مويز و كشمش
ه) استفاده از فسنجان بادام  (نیم بادام درختی +نیم گردو) هفته ای  ۱ الی ۲ بار
چ) مصرف بذر کنجد ـ یونجه ـ هویج ـ کتان به هر شکل ممکن - مصرف گردو پسته فندق - مصرف هويج ،شلغم(خود آن يا آب آن) - مصرف سبزيجاتي چون تره، تره تيزك،نعنا،كنگر،شنبليله ، مارچوبه -
۹- دوسین  روزی یک قاشق چایخوری پس از صبحانه ناهار و شام(دوسين= 30 گرم سياه دانه را آسياب كرده بلافاصله با چهار برابر حجم خود از عسل مخلوط كنيد)
۱۰- استفاده از نان باروری برای درمان عدم باروری مردان بسیار مفيد است:
طرز تهیه نان باروری: ترکیبی از( ۴۰ عدد سفیده تخم مرغ محلی نطفه دار+ پودر نخود+پیاز )را به صورت کوکو درست کرده و آن را هفت قطعه کرده و طی هفت روز مصرف کنید.میتوانید در تهیه آن از سبزیجات معطر و ادویه نیز استفاده نمایید.
 
درمان ناباروری در زنان :
الف ) بادکش کمر و زیر شکم یک شب در میان ۲۱ مرحله
ب ) روغن مالی کمر و زیر شکم و کشاله ران با ترکیبی از روغن کنجد و زیتون بودار
ج ) شبی یک لیوان عرق رازیانه همراه با یک قاشق مرباخوری عسل به غیراز زمان پریود 
د )  شبی یک لیوان عرق بهار نارنج  همراه با یک قاشق مرباخوری فرنجمشک با کمی عسل(در صورت وجود اضطراب و دلشوره و حالات استرسي زياد)
ه ) حجامت در صورت لزوم
و ) موارد زیر به صورت روزانه  توصیه می شود :
خرما ۳ عدد - انجیر ۷ عدد شبانگاه ـ زیتون ۷ عدد صبحها ـ کشمش ۲۱ عدد ـ بادام درختی  ۱۴ عدد
چ ) ترک یا کاهش جدی سردیها مخصوصا شبها
ر)  دوسین  روزی یک قاشق چایخوری پس از صبحانه ناهار و شام(دوسين= 30 گرم سياه دانه را آسياب كرده بلافاصله با چهار برابر حجم خود از عسل مخلوط كنيد)
 
 
ـ درمان کاهش میل جنسی خانم ها :
الف ) شبی یک لیوان عرق رازیانه همراه با یک قاشق مرباخوری عسل به غیراز زمان پریود ۴ تا ۶ ماه
ب ) استشمام عطرهاي طبيعي مثل عطر گل محمدي در شبانگاه
ج ) ارده با شیره انگور ۵ وعده صبحانه در هفته
د )  مصرف روزانه : خرما ۳ عدد ـ انجیر ۷ عدد شبانگاه ـ زیتون ۷ عدد صبحها ـ کشمش ۲۱ عدد ـ بادام
 درختی  ۱۴ عدد
ه ) ترک یا کاهش جدی سردیها مخصوصا شبها
ر) مصرف عرق گل سنجد يا بو كردن گل سنجد  بسيار مفيد است و اگر نبود عرق برگ سنجد يا مصرف خود سنجد ويا سوپ سنجد(چند عدد سنجد و خرما + كمي شير و كمي عرق رازيانه را پخته و سوپ درست كنيد) نيز خوب است.
 
 
پرهيز از انواع سرد يجات :
1)سرديجات مصنوعي يا همان مواد غذايي صنعتي و فرآوري شده ( پرهيز بطور مطلق) :
       انواع سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا، انواع غذاهای ساندویچی و فست فودها، نوشابه ها و دوغ های کارخانه ای، انواع پفک، چیپس، شکلات و بستنی صنعتی، آدامس، انواع سس های کارخانه ای، نان های فانتزی، هر نوع کمپوت و کنسرو و آب میوه صنعتی و هرگونه خوراکی اسانس دار، شیرینی های قنادی، ماکارونی و لازانیا، انواع آجیل بوداده ....
و حتّی در صورت امكان مواردی مانند ربّ و آبلیمو و سرکه صنعتی، و انواع لبنیات پاستوریزه و حتّی کشک کارخانه ای و .... (ترجيحا نوع طبيعي و خانگي مصرف شود والا به همان نوع كارخانه اي اكتفا كنيد)
2)سرديجات طبيعي ( پرهيز بطور نسبي با توجه به طبع و مزاج فرد **) :
   ترشیجات(ترشي ليته،ترشي بادمجان،سيرترشي،هفت بيجار،ونيز انواع سرکه ها) - آبغوره- آبليمو- مرکبات ( پرتقال- لیمو ترش- لیموشیرین - نارنج - نارنگی - ... ) - لبنیات (ماست - دوغ - كشك- قرقروت ... ) - جو - عدس - برنج - ماش - کدو خورشتی - سیب زمینی - کاهو- خرفه-گشنيز - گوجه - رب – سس ها -  هندوانه- گرمک- شاه توت - توت فرنگی - هلو - آلبالو - زردآلو - کیوی - خیار - تمرهندی- گوشت های سرد( گاو - گوساله - بز - مرغ صنعتی امروزی - ماهی - میگو- سیرابی و شیردان – اردک)
 
** يعني مثلا افرادي كه اغلب حرارت بدنشان زياد و گرماي بدن آنها در تماس با بدن ديگران، ناراحت كننده بوده و نيز تحمل گرماي تابستان را ندارند و بيشتر تمايل به خنكي و سرما و فصل زمستان را دارند گرمايي محسوب مي شوند كه اين گروه از افراد چندان نيازي به پرهيز از سرديجات ندارند.
   اماافرادي كه با در فصل تابستان، عليرغم گرماي زياد چندان مشكلي نداشته و با كوچترين باد كولر دچار استخوان درد مي گردند، و در فصل سرد نيز نيز تحمل سرما را نداشته و از زمستان تا حدودي فراري بوده و نسبت به بقيه مردم بايد لباس بيشتري بپوشند ، سرمايي محسوب شده  و بايد از سرديجات بيشتر از بقيه مردم پرهيز كنند. اين اشخاص بهتر است سرديجات طبيعي را كمتر بخورند و در زمان مصرف ، همراه آن مقداري نيز گرمي مصرف كنند، براي مثال شير را با عسل يا خرما يا زنجبيل ، پنير را با زيره يا سياهدانه يا گردو، ماست و دوغ را با نعنا يا عرق نعنا يا گلپر يا آويشن يا گل سرخ يا گل محمدي يا پونه ، ماهي را با ادويه جات يا پس از پركردن شكم آن با سبزيجات معطر و پختن آن ،بعضي غذاهاي سرد را با زنجبيل تازه يا پودر زنجبيل يا پودر سير يا با ساير ادويه  و ....... مصرف كنند.
 
منابع :
طب برتر / طب شيعه