به نام خدا
 
 
 خانم  پ.ن.  ۳۸ ساله، شغل خانه دار از تهران ، در تاریخ ۱۰ تیرماه ۹۳ با شکایات زیر مراجعه کرد:
  1. علائم افسردگی و اضطراب به صورت افکار منفی، سیر شدن از زندگی احساس، پوچی، تشویش دلشوره، ترس از وقوع حوادث ناگوار. بیمار از دو سال پیش مبتلابه این علائم شده ولی تمایل به مراجعه به متخصص روانپزشک را نداشته و مایل به مصرف داروهای روانپزشکی شیمیایی نيز نبوده است .
  2. شروع سرفه و نفس تنگی از یک سال قبل که در مراجعه به متخصص ریه و انجام اسپیرومتری تشخیص آسم داده شده است و برای و داروهایی نظیر اسپری فلوتیکازون و سالمترول تجویز گرديده است ولی بیمار به دلیل احتمال عوارض دارویی از مصرف آنها جز در موارد خیلی ضروری و بروز نفس تنگی های خیلی شدید خودداری می کرده است.
  3. از حدود ۲ تا ۳ ماه قبل دچار عفونت زنان بصورت ترشحات و خارش گرديده است.
 

 درمان طب سنتی و سیر درمان:
 
 برای بیمار جلساتی از حجامت در نواحی دو طرف لگن، حجامت ناحیه عام در بین دو کتف، حجامت ناحیه  قاعده ریه ها و زالو درمانی در ناحیه استخوان دنبالچه انجام شد. در ضمن برای مشکلات روحی روانی بیمار داروهای چون اسطوخودوس و بادرنجبویه ونیز داروهای موثر بر روی مشکلات ریوی همچون گل گاو زبان و سنبل الطيب نیز تجویز شد.
 
در تاریخ ۱۶ مهر ۹۳ بیمار پس از انجام ۶ جلسه حجامت و مصرف داروهای گیاهی اظهار داشت اضطراب و افسردگی او حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است. حجامت های انجام شده در ناحیه  قاعده ریه به شدت حملات تنگی نفس وی را کاهش داده به طوری که حدود ۸۰ درصد وضعیت بیماری آسم وي بهبود یافته بود. در ضمن حجامت های انجام شده در ناحیه لگن و زیر شکم حدود ۷۰ درصد باعث کاهش ترشحات زنانگی شده بود.
 
در تاریخ ۱۷ خرداد ۹۴ بیمار مجدددچار۲۴ تنگی نفس و سرفه زیاد شد که قرار شد مجددن چند بار حجامت در ناحیه عام و نواحی قاعده ریه ها را انجام دهد. در ضمن برای بیمار جوشانده اي از آویشن، پونه، گل ختمی، گل پنیرک و گل بنفشه تجویز شد. همچنین رب سوس(عصاره تغليظ شده ريشه شيرين بيان) و حب غاریقون نیز داده شود تا روزی دو بار مصرف کند.
 
 در تاریخ ۱۱ تیر ۹۵ برای پیگیری با بیمار تماس گرفته شد. افسردگی و اضطراب وی بسیار خوب شده بود و بیمار هر از گاه از داروهای گیاهی اعصاب مثل اسطوخودوس، بادرنجبویه و گل گاوزبان استفاده می کند. حملات آسم بیمار قطع شده و بدون مصرف دارو های شیمیایی، در طول این مدت، هیچ عود بیماری نداشته است. بیمار برای ممانعت از حمله آسم در هفته گهگاهی از جوشانده ی ختمی،آویشن و پرسیاوشان استفاده می کند. در ضمن بیان داشت که هر ۴۰ روز یکبار از ناحیه قاعده ریه ها نيز حجامت می کند. برای درمان عفونت زنان خود علاوه بر حجامت های انجام شده بیمار ۱۴ شب از ترکیب زردچوبه و عسل واژینال مصرف کرده است که باعث قطع  كامل ترشحات زنانگی و خارش شده  و عفونت زنان وی دیگر تکرار نگرديده است.

صفحه قبل تماس با ما نسخه قابل چاپ
به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید