به نام خدا
 خانم ف.ن. ۳۷ ساله خانه دار از تهران در تاریخ ۲۶ فروردین ۹۳ با تشخیص فیبروم وسیع مراجعه کرده است. نامبرده از ۱۱ سال قبل دچار فیبروم منتشر همراه با دوره های قاعدگی نامرتب و خونریزی های شدید و طولانی بوده که همواره برای کنترل خونریزی و تنظیم دوران قاعدگی از قرص یاسمین استفاده می کرده است.
 
بیمار در طول چند سال گذشته به متخصصین مختلفی مراجعه و آزمایش ها و سو نوگرافی های متعددی انجام داده است. در نهایت نظر متخصصین زنان و زایمان بر این بود که به علت انتشار و وسعت فیبروم ها امکان جراحی این ضایعات نبوده و به علت سن پایین بیمار امکان جراحی و برداشتن کامل رحم مقدور نمی باشد. لذا در طول این چند سال بیمار همواره برای کنترل خونریزی های شدید از قرص هورمونی یاسمین استفاده می کرده است و هرگاه به دلیلي، مصرف قرص ها به تأخیر می افتاده مجددا دچار خونریزی شدید می شده است. بیمار قبل از مراجعه به این مرکز به مدت یک ماه تحت درمان طب سنتی با پزشکی دیگری بوده است.
 
درمان طب سنتی و سیر درمان بیمار:
 به عنوان شروع درمان برای بیماری رالوی ناحیه دنبالچه ،حجامت لگن و حجامت ناحیه زیر شکم در نظر گرفته شد. در ضمن برای بیماری منضج بلغم و قرص ایارج فیقرا ومصرف عسل- روغن زیتون واژینال(مهبلي) تجویز شده و نیز توصيه شد در زمان خونریزی شدید سنجد و عسل و همچنین صمغ عربی و بذر کتان مصرف کند. بعد از مدتی مصرف عرق رازیانه و انجام بادکش گرم زیر شکم اضافه شده و توصیه شد زاج نیز به عسل و روغن زیتون واژینال افزوده گردد.
 
حدود یک ماه پس از درمان بیمار اظهار می کرد که گاهی از ناحیه ی آلت تناسلی(ناحیه واژینال) موادی شبیه  دستمال کاغذی خرد شده دفع می شود. گاهی نیز مواد ژله ای مانند از همان ناحیه دفع می شده است. در تاریخ ۳۱ خرداد ۹۳ بیمار داروهای هورمونی خود را مصرف نکرده و دچار خونریزی نیز نشد این اولین دوره ای بود که وی بدون مصرف داروهای هورمونی خونریزی نداشته و قاعدگی او نرمال بوده است.
 حدود دو ماه بعد از شروع درمان در این مرکز، بیمار سونوگرافی واژینال انجام داد. متخصص سونوگرافی به وي گفته بود که آثاری از فیبروم واضح مشاهده نميگردد. گزارش سونوگرافی واژینال بیمار به قرار زیر است :
اكوي ميومتر coarse بوده و وجود اكوژنسيته هاي پراكنده و ill-defined بنفع ادنومايوزيس مي باشد.در رحم ميوم واضح ديده نمي شود.در سرويكس يك كانون اكوژن بيضوي (احتمال پوليپ سرويكس) و در تخمدان راست 3 فوليكول به ابعاد 12 ، 16 ، 17 ميليمتر و درتخمدان چپ 2 فوليكول 6 ميليمتري مشاهده مي شود.
در تاریخ ۲۳ تیرماه ۹۵ در پی گیری از بیمار اظهار داشته وضعیت پريود بیمار بسیار منظم بوده و خونریزیهای قاعدگي وي كاملا نرمال می باشد و بیمار از این بابت هیچ مشکلی ندارد.
به بيمار توصيه شد مجددا سونوگرافي كنترل انجام دهد.
 
صفحه قبل تماس با ما نسخه قابل چاپ
به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید